Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp.

20.11.2011

Centralnym punktem sieci bibliotecznej PWSZ jest Biblioteka Główna w Gorzowie Wlkp. Oddany do użytku w 2006 roku budynek dysponuje przestronnym czterokondygnacyjnym wnętrzem, w którym urządzono: 

  • Magazyn książek (na około 100 tys. woluminów) wyposażony w system regałów przesuwnych, z urządzeniami do podtrzymywania stałej wilgotności i temperatury powietrza. 
  • Wypożyczalnię książek z katalogiem komputerowym oraz czterdziestoma stanowiskami komputerowymi z dostępem do szerokopasmowego Internetu optycznego "Pionier". 
  • Czytelnie książek ze stanowiskami komputerowymi z czterdziestoma dwoma stanowiskami oraz urządzeniami do powielania materiałów bibliotecznych. 
  • Salę konferencyjną na czterdzieści osiem osób z zapleczem.

 

Księgozbiór biblioteki liczy 50 tys. książek. 

W bibliotece został wdrożony system PROLIB w pełnym zakresie funkcjonalności, od gromadzenia zbiorów, ich opracowania, automatyzacji wypożyczeń, do udostępniania katalogu biblioteki w sieci Internet.

 

Identyfikacja dokumentów oraz czytelników biblioteki odbywa się oparciu o nowoczesną technologię RFID. Technologia ta, wykorzystująca specjalne etykiety wraz z odpowiednimi urządzeniami zintegrowanymi z systemem bibliotecznym PROLIB, w znaczący sposób optymalizuje obsługę czytelnika biblioteki przyspieszając rejestrację wypożyczeń i zwrotów dokumentów (najczęściej samoobsługową za pomocą urządzenia SelfCheck oraz Book Drop), a także zabezpiecza zbiory biblioteczne przed kradzieżą.

 

Bramka kontrolna umieszczona przy wejściu/wyjściu z biblioteki zabezpiecza zbiory biblioteki przed ich nieuprawnionym wyniesieniem. Składa się z anten RFID. Przy przejściu czytelnika system natychmiast sczytuje informacje z etykiety RFID i przekazuje do systemu. Status książki jest zapisany w etykiecie (EAS bit), tak więc system natychmiast reaguje świetlnie i dźwiękowo na woluminy, które pozostają na koncie biblioteki. 

 

Technologia RFID może również znacznie usprawnić i przyspieszyć Skontrum, ponieważ dzięki bezprzewodowemu mobilnemu Skontrum, bez wyjmowania dokumentów z półek dokonujemy odczytu i zapamiętujemy dużą listę dokumentów. Dodatkowo urządzenie to ma możliwość wyszukiwania konkretnego dokumentu, jak również kontroli układu zbiorów na półkach. 

 

Podsumowując Biblioteka Główna PWSZ w Gorzowie Wlkp. dysponuje:

  • Self check – urządzeniami do samoobsługowych wypożyczeń – 3 szt. 
  • Book Drop – urządzeniami do samodzielnie zwrotu – 2 szt. 
  • Bramki kontrolne – 3 szt. 
  • Czytniki etykiet RFID – 4 szt. 
  • Czytniki kart RFID – 3 szt.
  • Urządzenie do inwentaryzacji zbiorów – 1 szt. 

 

Biblioteka ta jest jedną z trzech pierwszych bibliotek w Polsce wykorzystujących system RFID do identyfikacji i zabezpieczenia zbiorów, a także pierwszą w kraju, która objęła tą technologią cały księgozbiór. Na świecie w ten sposób zorganizowanych jest zaledwie kilkanaście bibliotek.