Biblioteki z innowacjami – dlaczego są atrakcyjniejsze dla czytelnika?

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pojawiają się coraz częściej w bibliotekach. Zakres dostępnych udogodnień dla czytelnika jest bardzo szeroki. Biblioteki, które decydują się na wprowadzenie innowacji zyskują w oczach swoich odbiorców. Dlaczego?

Innowacje w bibliotekach – nie tylko wizerunek

Innowacyjne podejście do obsługi czytelnika to nie tylko działania wizerunkowe, które pozwalają bibliotece odpowiednio się pozycjonować wśród lokalnych instytucji, ale przede wszystkim ukłon w stronę osób, dla których tworzone są biblioteki. Co dają im nowe rozwiązania technologiczne?
Częścią odpowiedzi może być poniższy film, podsumowujący modernizację i otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach.

Od 3 minuty mogą Państwo zobaczyć, jak rozwiązania dostępne w systemie bibliotecznym ułatwiają czytelnikom korzystanie z biblioteki.

Oszczędność czasu czytelnika

Tempo życia rośnie – czytelnicy również nie mają czasu na stanie w kolejkach do wypożyczalni. System PROLIB i katalog INTEGRO pozwalają na rezerwację książek we własnym zakresie. A w trakcie wizyty w bibliotece pomocnym rozwiązaniem jest stanowisko self check, gdzie w sposób podobny do kasy samoobsługowej w sklepie czytelnik może obsłużyć się samodzielnie i na przykład wypożyczyć pozycje, które go interesują.

Elastyczność i dopasowanie do trybu życia odbiorcy

Czasy, kiedy instytucje publiczne były dostępne dla czytelnika jedynie w sztywnych godzinach i ten musiał się starać, by się do nich dopasować dawno już minęły. Dziś biblioteki starają się wyjść na przeciw potrzebom odbiorców, a Ci dysponują czasem wolnym w najróżniejszych porach doby. Dzięki wyjątkowemu rozwiązaniu, jakim są książkomaty, czytelnik może odebrać swoje zamówienie w dogodnych godzinach, nawet w środku nocy, wracając z nocnej zmiany w pracy lub wcześniej rano, odprowadzając dzieci do szkoły… Więcej o książkomatach, także z uwzględnieniem statystyk obrazujących ich wykorzystanie w naszym najnowszym artykule w bazie wiedzy – link poniżej.

    Tags: BIBLIOTEKA, PROLIB