PROLIB na trudne czasy, czyli jak system biblioteczny sprostał wymaganiom 2020 roku

Rok 2020 postawił przed bibliotekami szereg wyzwań związanych z funkcjonowaniem w trakcie pandemii. Jak wiele innych instytucji i prywatnych firm, biblioteki musiały przynajmniej częściowo przejść w tryb pracy zdalnej, kontakt z czytelnikami został znacząco utrudniony, zbiory muszą przechodzić kwarantannę…

Nowości technologiczne w odpowiedzi na epidemię

PROLIB zawsze tworzony był z myślą o tym, jak ułatwić pracę bibliotekarzy. W 2020 roku staraliśmy się sprawić, by działania te mogły być realizowane jak  najskuteczniej, pomimo obowiązujących ograniczeń. Jak to zrobiliśmy?

Jak każdego roku opublikowaliśmy dwie nowe wersje systemu bogate w technologiczne udogodnienia, oparte na najnowszych rozwiązaniach. Największym uznaniem wśród naszych klientów cieszyły się nowe funkcjonalności:

Recenzowanie w INTEGRO.

•  Kolekcje w INTEGRO, czyli możliwość tworzenia zestawień, spisów literatury.

•  Integracja z Europeaną w INTEGRO CENTRALNY INDEKS.

•  Rozbudowa CENTRALNEGO INDEKSU o nowe bazy: Academica, Artstor, Repozytorium Otwartej Nauki – CEON.

•  Integracja w INTEGRO z serwisami Przelewy24, DotPay oraz w Wypożyczalni z usługą BLIK.

•  Rozbudowa dezyderat o możliwość zmiany agendy, automatyczną realizację dezyderat, nowy status Analizowane oraz opcję wprowadzania uwag dla czytelnika.

•  Wzbogacenie Wypożyczalni o dodanie obsługi informacji o czytelniku w zakresie jego płci, narodowości, dodatkowego adresu e-mail, komentarza dla blokad oraz rozszerzenie rejestru udostępnień o dowolne wizyty. Istnieje także możliwość dodania zdjęcia czytelnika w celu wygodnej jego identyfikacji, a także wprowadzenie informacji o osobach upoważnionych do konta.

•  Moduł Egzemplarza zyskał nowy filtr Ogranicz do Przeznaczenia oraz możliwość zapisywania szczegółowej historii zmian w egzemplarzu.

•  Rozszerzenia w zakresie raportów w systemie PROLIB.

•  Aplikacja mobilna mPROLIB zyskała m.in. motyw dark mode.

Wszystkie te zmiany (oraz wiele innych) są dostępne dla naszych klientów w ramach polisy serwisowej systemu PROLIB. Każda z naszych bibliotek ma dostęp do nowych wersji systemu.

Bookingplace, czyli rezerwacja miejsc w bibliotece (i nie tylko…)

Szczególnie przydatna w czasie epidemii okazała się aplikacja Bookingplace. Służy ona do rezerwowania miejsc do pracy w bibliotece np. stanowisk komputerowych, sal do cichej pracy, sal konferencyjnych itp.

Produkt ten jest tak wszechstronny, że można go zastosować również w szerszym kontekście – do zasobów użytkowanych na uczelni, np. sal wykładowych, miejsc parkingowych, zajęć sportowych itp. Pandemia spowodowała, że konieczność zachowania dystansu społecznego jest wyzwaniem dla organizacyjnym dla wielu podmiotów. Nasza nowa aplikacja doskonale sprawdza się w tej sytuacji.

Inspiracje z bibliotek: jak radzić sobie w pandemii?

To naturalne, że książkomaty zyskały w tym trudnym czasie na znaczeniu. Jednak biblioteki poszły o krok dalej! Pojawiły się też ich całkiem nowe formy:

•  Paczkomat w roli książkomatu to nowość, która szybko zyskała sympatię czytelników. Więcej o tym interesującym rozwiązaniu, zastosowanym przez bibliotekę w Książnicy Kopernikańskiej, można dowiedzieć się z materiału telewizyjnego: TVP Bydgoszcz

•  Gmina Bytom wpadła na pomysł umieszczenia na swoim terenie karmników literackich. W czasach pandemii i zamkniętych bibliotek jest to ciekawe rozwiązanie ułatwiające czytelnikom dostęp do książek. Można nie tylko wypożyczać książki zakupione w ramach projektu, ale też przynieść swoje, przeczytane już pozycje, wzbogacając w ten sposób zbiory. Więcej na ten temat tutaj.

Można również podejrzeć technologiczne udogodnienia, które wprowadzono w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach m.in. dzięki systemowi PROLIB oraz INTEGRO. Wart polecenia jest film przygotowany przez bibliotekę – może stanowić inspirację dla innych bibliotek. Więcej informacji tutaj.

Nie zapominajmy też o aplikacji mobilnej i wypożyczeniach zdalnych, które m.in. zapewniają dostęp do książek studentom podczas pandemii  w ramach akcji „Pakiet ProStudent”, zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie.

To tylko niektóre z kreatywnych zastosowań narzędzi dostępnych w systemie PROLIB.

Nowe biblioteki w rodzinie PROLIB

Mimo licznych zawirowań rok 2020 był czasem realizacji wielu projektów. Do grona użytkowników systemu PROLIB dołączyły biblioteki:

•  Akademii Morskiej w Szczecinie,

•  Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Chorzowie oraz Szczecinie,

•  Górnośląskiej Szkoły Wyższej Handlowej w Katowicach

•  oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie.

Każdy z projektów zakończył się sukcesem, a współpraca z klientami zaowocowała nowymi rozwiązaniami w samym systemie PROLIB. Można śmiało powiedzieć, że po wspólnym wdrożeniu systemu, klient staje się bogatszy w nową wiedzę oraz rozwiązania, które pozwolą jeszcze bardziej usatysfakcjonować czytelników.

Łącznie we wszystkich tych wdrożeniach:

•  dostarczyliśmy 59 licencji na system PROLIB oraz 5 Multiwyszukiwarek INTEGRO,

•  przeprowadziliśmy migracje danych z systemów Aleph, Koha, Libra oraz z systemów autorskich.

Wśród ciekawych projektów w okresie pandemii u naszych klientów dominowały dwa trendy:

1. Integracja cyfrowych baz danych – przykładem może być projekt zrealizowany wspólnie z Biblioteką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (link do katalogu: https://opacwww.asp.wroc.pl/catalog), gdzie integrowaliśmy serwis Europeana, Academica, Biblioteka Cyfrowa Artstor oraz Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa w CENTRALNYM INDEKSIE INTEGRO. Mulitiwyszukiwarka INTEGRO systematycznie jest wzbogacane o dostęp do nowych baz cyfrowych, które wchodzą bezpłatnie do standardu, ale realizujemy również dedykowane projekty, w trakcie których na życzenie klienta integrujemy wybrane serwisy oraz biblioteki cyfrowe.

2. Rekordowa sprzedaż książkomatów wśród naszych klientów – urządzenia te pojawiły się w Wyższej Szkole w Bydgoszczy, w Toruniu, w Chorzowie, Gdańsku oraz Gdyni, a także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach. Kolejny książkomat został dokupiony również przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Obserwujemy, że coraz bardziej popularne staje się umieszczanie urządzeń w innych miejscach niż lokalizacja biblioteki, żeby zwiększyć dostępność dla czytelników. Jednocześnie należy dodać, że zakres integracji systemu PROLIB z książkomatami jest najbardziej zaawansowany ze wszystkich rozwiązań oferowanych na rynku. Zapewniamy sporo funkcjonalności zarówno dla bibliotekarzy obsługujących proces zamówień do książkomatu, jak i dla czytelników. System PROLIB dostarcza  m.in. informację o liczbie zajętych i wolnych skrytek, liczbie skrytek zablokowanych, przeterminowanych, jak również o zawartości poszczególnych skrytek w połączeniu z informacją dla jakiego czytelnika jest ona przeznaczona.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób udoskonalić procesy w swojej bibliotece oraz skorzystać z naszych doświadczeń w tym zakresie, to skontaktuj się z nami. Z przyjemnością wspólnie wypracujemy satysfakcjonujące dla Ciebie rozwiązanie.