Marta Bednarek
Aplikacja mobilna mPROLIB – co nowego?
Aplikacja mobilna dla czytelników bibliotek pracujących w systemie bibliotecznym PROLIB zyskała nowe funkcjonalności. Nieustanny rozwój aplikacji potwierdza, że jest to narzędzie codziennego użytku. Potrzeby zmian zgłaszane zarówno przez użytkowników, jak i bibliotekarzy, wskazują, że oczekują oni od aplikacji mobilnej działania kompleksowego. mPROLIB to nie tylko narzędzie, które ma za zadanie przejęcie funkcji katalogu bibliotecznego – to zdecydowanie więcej!
Nowości w aplikacji mobilnej zaczynają się już na początku drogi prowadzącej do dołączenia do społeczności czytelników biblioteki. Oprócz tradycyjnej ścieżki rejestracji, użytkownik ma teraz możliwość identyfikacji poprzez konta Facebook i Google. Wymagane jest od niego poświadczenie, że aplikacja może skorzystać z danych wyżej wymienionych aplikacji. Jeżeli wyrazimy na to zgodę – proces rejestracji nowego konta czytelnika będzie jeszcze szybszy niż dotychczas. Dane z Facebooka oraz Google możemy teraz wykorzystać również do logowania do aplikacji. O możliwości wykorzystania tych integracji przez czytelników decyduje jednak samodzielnie biblioteka – funkcjonalność jest zależna od ustawień parametrów.
Włączanie czytelników w życie biblioteki jest istotnym elementem budowania społeczności około bibliotecznej. Jednym ze sposobów na angażowanie czytelników jest dodanie możliwości oceniania i recenzowania księgozbioru, który udostępnia biblioteka. Funkcjonalność, którą czytelnicy znają już z INTEGRO, pojawiła się także w aplikacji mobilnej. Zalogowany użytkownik ma teraz możliwość oceny danej pozycji w skali od 1 do 5 gwiazdek. Jeżeli czytelnik chciałby na temat danej książki napisać coś więcej, istnieje możliwość dodania przez niego recenzji. Podobnie jak w INTEGRO, recenzje najpierw trafiają w ręce administratora, który musi zaakceptować ich treść. Recenzje i oceny są widoczne dla wszystkich użytkowników, dzięki czemu każdy może skorzystać z cennych uwag innych czytelników.
Kolejnym elementem angażowania czytelników w kształtowanie księgozbioru biblioteki jest możliwość zgłaszania propozycji zakupów. Jeżeli uznamy, że w bibliotece brakuje jakichś pozycji, możemy takie zapotrzebowanie zgłosić bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej. Zalogowany użytkownik może wypełnić specjalnie przygotowany formularz, który trafi do bibliotekarzy. To kolejna funkcjonalność, która była już dostępna w INTEGRO i została wdrożona w naszej aplikacji.
W aplikacji mobilnej pojawiła się także zupełnie nowa funkcjonalność, która równolegle została dodana w INTEGRO. Mowa o możliwości zaprezentowania czytelnikowi zasobów zdigitalizowanych. Do opisów bibliograficznych można dołączyć ich wersję cyfrową, np. skany numerów czasopism. Zalogowany użytkownik będzie miał możliwość wyświetlenie takich skanów w specjalnie przygotowanym viewerze.
Aplikacja mobilna mPROLIB jest nieustannie rozwijana pod kątem możliwości wyszukiwawczych. Dążymy do tego, aby wyniki wyszukiwania jak najtrafniej odpowiadały zapytaniom użytkowników. Wprowadziliśmy zmiany w mechanizmach wyszukiwania, dzięki którym zwiększona została trafność odpowiedzi. W filtrach wyszukiwawczych dodaliśmy także liczbę wyników dla każdej wartości. Dzięki temu użytkownik już na etapie filtrowania widzi jak dużo odpowiedzi dostanie po zawężeniu do wybranego filtra.
Nowa wersja aplikacji mobilnej to także szereg mniejszych udogodnień dla jej użytkowników. Na koncie czytelnika rozwinęliśmy funkcjonalność dodawania osoby upoważnionej; pojawiły się też możliwości wyświetlania zamówień międzybibliotecznych oraz zaprezentowania wszystkich wpisów z historii czytelnika. Dla bezpieczeństwa użytkowników dodaliśmy możliwość zmiany przez bibliotekę wymagań dotyczących złożoności haseł czytelników. Nie omijamy także najnowszych wymagań prawnych, dlatego w aplikacji pojawiła się możliwość prezentacji treści Deklaracji dostępności.
Opisane powyżej zmiany są odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania naszych użytkowników. Aplikacja mobilna mPROLIB ciągle się rozwija, tak jak rozwijają się potrzeby czytelników i bibliotekarzy. Wypracowane wspólnie rozwiązania i nowe funkcjonalności powodują, że nasza aplikacja pozostaje narzędziem, które pozwala jej użytkownikom na kompleksowe skorzystanie z oferty biblioteki.
Najnowsza wersja aplikacji jest już dostępna w sklepach App Store oraz Google Play. Dedykowane aplikacje mPROLIB są dostępne dla czytelników Bibliotek Pedagogicznych województwa lubelskiego[1], a w najbliższym czasie również dla użytkowników Podkarpackich Bibliotek Pedagogicznych, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, a także Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim. Zakres poszczególnych funkcjonalności dostępnych w aplikacji mobilnej jest uzależniony od wersji systemu PROLIB.
Wdrożenie aplikacji mobilnej mPROLIB w bibliotekach ułatwia pracę bibliotekarzom i poprawia komfort użytkowników. Pomaga budować społeczność czytelników wokół tematów związanych z czytelnictwem. Poznaj nowe rozwiązania i pozwól korzystać z nich także czytelnikom z Twojej biblioteki!
[1] Zrzuty z ekranów pochodzą z aplikacji mPROLIB dedykowanej dla Lubelskich Bibliotek Pedagogicznych.