E-usługi w systemie PROLIB

System PROLIB dostarcza produkty odpowiadające współczesnym oczekiwaniom bibliotek i bibliotekarzy. Poznaj e-usługi w systemie PROLIB niezbędne w każdej nowoczesnej bibliotece.

E-usługi w systemie PROLIB - wypożyczalnia e-booków

Wypożyczalnia e-booków umożliwia obsługę (wypożyczenia, zwroty, prolongaty) dokumentów elektronicznych w sposób zbliżony do obsługi dokumentów tradycyjnych. Dla czytelnika dostępna jest możliwość wypożyczenia on-line z poziomu katalogu INTEGRO, zgodnie z jego uprawnieniami oraz limitami. Po upływie terminu wypożyczenia dokument zostaje automatycznie zwrócony. Rozwiązanie wyposażone jest w bezpieczny viewer do przeglądania plików typu PDF. Wypożyczalnia e-booków wprowadza dodatkowe możliwości w takich modułach systemu PROLIB jak: Opracowanie, Egzemplarz, Wypożyczalnia i Magazyn.

E-usługi w systemie PROLIB - płatność on-line w INTEGRO i BLIK w wypożyczalni

E-usługa płatności on-line z poziomu mulitiwyszukiwarki INTEGRO umożliwiają samodzielne regulowanie należności bibliotecznych przez czytelników (opłaty za zagubione materiały biblioteczne, zamówione kserokopie czy zdalne wypożyczenia i in.) za pomocą przelewów elektronicznych, gdyż funkcjonalność ta zawiera integrację z serwisami do obsługi płatności – PayU, Przelewy24, KIR Paybynet. Możliwość samodzielnego regulowania opłat bibliotecznych poprzez przelew elektroniczny bez konieczności przychodzenia w tym celu do biblioteki zapewnia czytelnikom dyskrecję i duży komfort psychiczny, co czyni Bibliotekę bardziej przyjazną dla jej użytkowników. Dodatkową korzyścią dla Biblioteki jest wyższa ściągalność opłat od czytelników.

Dodatkową e-usługą w Wypożyczalni jest integracja z systemem płatności mobilnych BLIK. Płatność za pomocą kodu BLIK jest wygodniejsza i szybsza, niż jakikolwiek inny rodzaj przelewu, nie powoduje też konieczności posiadania przez bibliotekę terminala płatniczego. Czytelnik podczas swojej wizyty w bibliotece generuje kod BLIK na swoim smartfonie i podaje go bibliotekarzowi, a ten realizuje płatność z poziomu wypożyczalni systemu PROLIB i to wszystko!

E-usługi w systemie PROLIB - rejestracja czytelników przy pomocy Węzła krajowego

E-usługa integracji konta czytelnika z Węzłem Krajowym umożliwia zapisywanie się czytelników do biblioteki poprzez Multiwyszukiwarkę INTEGRO z wykorzystaniem zewnętrznych dostawców tożsamości, bez konieczności wizyty w bibliotece i potwierdzania danych osobowych.

Użytkownik, który wybierze metodę logowania (lub rejestracji) przez Węzeł Krajowy zostanie odesłany na stronę Ministerstwa Cyfryzacji, gdzie będzie mógł wybrać dostawcę tożsamości (Profil Zaufany, eDowód, system banku i inne) i zweryfikować swoje dane. Po uwierzytelnieniu konto jest aktywne, dzięki czemu czytelnik może od razu po rejestracji zamawiać, rezerwować książki. E-usługa bazuje na wcześniejszej wersji funkcjonalności integracji z kontem e-PUAP.

E-usługi w systemie PROLIB - aplikacja mobilna mPROLIB

Aplikacja mobilna zapewnia możliwość wyszukiwania oraz prezentację wyników, a także obsługę konta czytelnika. Aplikacja jest zintegrowana z systemem bibliotecznym PROLIB poprzez interfejs programistyczny API. Zainstalowana na urządzeniu mobilnym aplikacja pozwala m.in. na zapisanie się do biblioteki, wyszukanie zasobów (tradycyjnych i elektronicznych) w katalogu, tworzenie wirtualnej półki oraz kompleksową obsługę konta czytelnika. Dodatkowo, dzięki możliwościom jakie dają urządzenia mobilne – użytkownicy aplikacji mogą skorzystać z opcji geolokalizacji konkretnych egzemplarzy, nawigacji do biblioteki, powiadomień PUSH czy skanera kodów kreskowych. Aplikacja danej biblioteki jest dostępna dla czytelników na platformie IOS oraz GooglePlay.

E-usługi w systemie PROLIB - aplikacja do rezerwacji sal i stanowisk Bookingplace

Elastyczna aplikacja, która pozwala na rezerwację różnego rodzaju zasobów dostępnych w bibliotece, począwszy od stanowisk komputerowych, po salki pracy cichej, sale konferencyjne, pomoce naukowe itp. Bookingplace może być udostępniana ze strony www biblioteki lub bezpośrednio z katalogu INTEGRO. Zalogowany czytelnik ma możliwość podglądu historii swoich rezerwacji, anulowania oraz wysyłania wiadomości do tzw. opiekuna rezerwacji.

Opiekun to pracownik biblioteki z uprawnieniami do zarządzania strukturą pomieszczeń i stanowisk przeznaczonych do rezerwacji oraz samymi rezerwacjami. Ma on możliwość tworzenia struktury organizacyjnej obiektów rezerwacyjnych w postaci listy drzewiastej. Opiekun rezerwacji definiuje dni i godziny dostępności stałej obiektów rezerwacyjnych oraz ma możliwość wykluczenia obiektu bądź całej gałęzi obiektów z czasowej rezerwacji wraz przypisaniem powodu wykluczenia. Dodatkowo dostępna jest również funkcjonalność przeglądania statystyk z wykorzystania obiektów rezerwacyjnych.

Aplikacja Bookingplace jest dostępna zarówno dla bibliotek pracujących w systemie PROLIB, jak i w innych systemach bibliotecznych.

E-usługi w systemie PROLIB - blog w INTEGRO

Odkryj nowe możliwości komunikacji w bibliotece dzięki funkcj BLOG w katalogu INTEGRO.  Jest on  zaprojektowany dla użytkowników bibliotek, umożliwiając im tworzenie i rozwijanie społeczności poprzez dzielenie się przemyśleniami oraz dyskusje na interesujące tematy. Jako intersująca forma wymiany myśli i wiedzy, BLOG nie tylko uatrakcyjnia ofertę biblioteki, ale również zwiększa ilość wirtualnych odwiedzin w katalogu, zachęcając do korzystania z innych dostępnych usług.

Pełna obsługa BLOGu, w tym administracja, dostępna jest bezpośrednio z poziomu naszej Multiwyszukiwarki INTEGRO.

Zalogowani użytkownicy mogą tworzyć treści, a wszyscy mają dostęp do czytania opublikowanych blogów, co stanowi idealne narzędzie do pisania i dyskutowania o pasjonujących tematach.

Skontaktuj się z ekspertami

Wypełnij formularz - oddzwonimy!


    Przeczytaj Politykę prywatności i zaznacz zgody

    Prolib w aktualnościach