Biblioteka cyfrowa systemu PROLIB, czyli jak unowocześnić swoją bibliotekę

Marta Bednarek

Biblioteka cyfrowa systemu PROLIB

Sygnity Business Solutions od zawsze stawia na rozwiązania, które mają ułatwiać życie użytkownikom. W ten sposób zbudowany został system biblioteczny PROLIB i dokładnie w ten sam sposób powstała biblioteka cyfrowa systemu PROLIB. Od czego jednak się zaczęło?

Projekt Gutenberg, czyli przedsięwzięcie uznawane za pierwszą bibliotekę cyfrową, w roku 1994 miał w swoich zbiorach 100 pozycji. Trzydzieści lat później zasobność różnych bibliotek cyfrowych możemy liczyć w milionach. Od czasu powstania pierwszej witryny z dokumentami cyfrowymi zmieniło się w zasadzie wszystko. Możemy się jednak zastanawiać – czy te zmiany nadal trwają? „Rynek” bibliotek cyfrowych wydaje się już być ustabilizowany. Zbiory ciągle przyrastają, narzędzie dostępne na rynku są już nam doskonale znane. Czy w tym wszystkim jest jeszcze miejsce na nowe rozwiązania?

Biblioteka cyfrowa jest to produktem, który nie tylko spełnia wszystkie wymagania dotyczące publikowania w sieci obiektów cyfrowych. To także narzędzie, które jest w pełni spójne z katalogiem bibliotecznym i kontem użytkownika. Interfejs aplikacji, zarówno dla czytelników, jak i redaktorów/administratorów jest webowy, czyli pozwala na pracę z dowolnego urządzenia oraz z dowolnego miejsca. Strona biblioteki cyfrowej charakteryzuje się pełną responsywnością (RWD) oraz zgodnością z wymaganiami WCAG 2.1.

Biblioteki cyfrowe SBS

Nasza Biblioteka cyfrowa systemu PROLIB jest kompatybilna z katalogiem INTEGRO, dzięki czemu z poziomu jednego okna wyszukiwawczego użytkownik może dotrzeć do interesujących go materiałów – zarówno tych tradycyjnych, jak i cyfrowych. Czytelnik porusza się w znanym mu interfejsie i korzysta z jednego konta użytkownika. Są to rozwiązania, które korzystnie wpływają na odbiór instytucji jako całości. Nasz odbiorca nie musi się uczyć różnych narzędzi, żeby w pełni wykorzystać ofertę biblioteki; nie wymagamy od niego także zakładania kolejnych kont. Zachowanie oferty biblioteki w jednym interfejsie, to niewymierna korzyść dla jej użytkowników. Jest to kierunek, w którym podążają wszystkie nowoczesne systemy i instytucje.

Dzisiejsi użytkownicy na pewno docenią fakt, że przeglądanie wszystkich obiektów cyfrowych odbywa się bezpośrednio na stronie www biblioteki cyfrowej. Czytelnik nie musi martwić się o instalowanie żadnych dodatkowych wtyczek czy narzędzi, które pozwolą mu obejrzeć udostępnione cyfrowo materiały. Biblioteka cyfrowa wyposażona jest we wbudowane komponenty do obsługi plików PDF i DjVU. Pliki w tych formatach są otwierane w dedykowanych viewerach, które pozwalają czytelnikom w łatwy sposób skorzystać z ich treści. Jeżeli zezwolimy czytelnikowi na pobranie pliku, to sam wybierze w jakiej postaci z niego skorzysta – z poziomu biblioteki cyfrowej czy bezpośrednio ze swojego urządzenia. W rękach biblioteki pozostaje pełna kontrola nad licencjami i sposobami udostępniania poszczególnych plików – w tym również możliwość ograniczania dostępu tylko dla konkretnej grupy użytkowników.

W naszym rozwiązaniu nie zapominamy o bibliotekarzach, którzy pracują jako redaktorzy i administratorzy Biblioteki cyfrowej. Ich praca także odbywa się w interfejsie webowym, dzięki czemu mogą ją wykonywać z dowolnego urządzenia. Do ich dyspozycji pozostaje schemat Dublin Core, a dla bibliotek z bardziej sprecyzowanymi wymaganiami – możliwość utworzenia własnego schematu metadanych. Panel administracyjny w Bibliotece cyfrowej, podobnie jak w pozostałych rozwiązaniach pod szyldem PROLIB, gwarantuje możliwość dopasowania całego narzędzia do własnych potrzeb. Naszym klientom dostarczamy rozwiązanie, które jest od razu gotowe do użytkowania, ale jednocześnie jest otwarte na zmiany i jeszcze lepsze spersonalizowanie.

Wszystkie metadane wprowadzone do Biblioteki cyfrowej mogą być rozpowszechniane w najważniejszych agregatorach danych. Jest to możliwe dzięki obsłudze protokołu OAI-PMH, który pozwala na wymianę treści np. z Federacją Bibliotek Cyfrowych. Dzięki temu praca biblioteki i jej zasoby mogą być szeroko dostępne dla odbiorców.

Biblioteka cyfrowa z katalogiem Integro

Biblioteka cyfrowa powstała pod marką systemu bibliotecznego PROLIB, ale może działać również w trybie odseparowanym, czyli niezależnie od użytkowanego przez bibliotekę systemu. Elastyczność rozwiązania pozwala na szerokie wykorzystanie tego narzędzia we wszystkich typach bibliotek. Dopełnieniem możliwości Biblioteki cyfrowej jest model chmurowy, który pozwala na skorzystanie z produktu bez konieczności posiadania własnych zasobów serwerowych.

Era bibliotek cyfrowych na pewno nie dobiega końca i będzie ciągle się rozwijać. W postaci cyfrowej zobaczymy jeszcze wiele materiałów, które czekają na digitalizację i udostępnienie szerokiej grupie odbiorcow. Warto jednak pamiętać, że w całym procesie udostępniania tych danych kluczowy jest użytkownik końcowy. I to właśnie dla jego wygody warto implementować rozwiązania spójne i zintegrowane z pozostałymi usługami oferowanymi przez bibliotekę. Takim rozwiązaniem jest Biblioteka cyfrowa systemu PROLIB.