System biblioteczny PROLIB zintegrowany ze wszystkimi najważniejszymi
dostawcami płatności on-line

Marta Bednarek

Płatności on-line

Z raportu E-commerce w Polsce opublikowanego pod koniec 2022 roku wynika, że Polacy pokochali płatności on-line. Statystyki pokazują, że najważniejsza jest dla nas możliwość wykonania szybkiego przelewu (70% użytkowników) oraz płatności mobilne, np. BLIKiem (58% użytkowników). W najmłodszej grupie wiekowej z płatności mobilnych korzysta aż 80% kupujących[1].

System PROLIB jest gotowy na płatności on-line

Płatności internetowe nie są już tylko domeną sklepów, w których robimy zakupy on-line. Przyzwyczailiśmy się, że w taki sposób możemy zapłacić w zasadzie za wszystko, ponieważ jest to szybkie i wygodne rozwiązanie. Dlaczego zatem nie uregulować w taki sposób również opłat bibliotecznych? Coraz bogatsza oferta bibliotek powoduje, że czytelnikom naliczają się opłaty nie tylko za nieterminowy zwrot dokumentów, ale też za inne usługi. Dopełnieniem nowoczesnej oferty biblioteki, która wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników są na pewno płatności bezgotówkowe. System PROLIB dostarcza rozwiązania, w których czytelnik może samodzielnie opłacać należności poprzez katalog INTEGRO oraz zapłacić za pomocą kodu BLIK bezpośrednio u bibliotekarza.

BLIK w bibliotekach – ułatwienie dla czytelników

Jak często zdarzają się sytuacje, w których przeszukujemy wszystkie kieszenie w poszukiwaniu gotówki, bo nie możemy zapłacić za zakupy kartą? Z pewnością często, jednak tutaj dokładnych statystyk nie mamy. Możemy jednak śmiało przyjąć, że duża grupa osób została postawiona już w takiej sytuacji. W bibliotekach brak terminala płatniczego nie musi jednak sprawiać, że akceptowane będą jedynie płatności gotówkowe. Optymalnym rozwiązaniem jest integracja PROLIB z BLIK. Jest to jedna z najpopularniejszych metod płatności – w 2022 roku wykonano nim ponad 1,2 mld transakcji[2]. W tym rozwiązaniu nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem terminali płatniczych. Cały proces odbywa się bezpośrednio w systemie PROLIB. Do rozliczenia opłat potrzeby jest tylko kod BLIK, który czytelnik generuje w swojej aplikacji bankowej. Opłata jest automatycznie rozliczana przez system; minimalizujemy też ryzyko błędu bibliotekarza, który nie musi nigdzie przepisywać rozliczonej wpłaty. Nawet jeżeli czytelnik nie jest zadowolony, że ma do rozliczenia jakieś opłaty, to na pewno doceni, że może je mimo wszystko rozliczyć w taki prosty sposób.

Katalog INTEGRO – możliwość szybkich płatności zawsze pod ręką

Uregulowanie opłat jest możliwe także bezpośrednio z poziomu konta czytelnika w katalogu INTEGRO. W tym rozwiązaniu nie ma znaczenia o której godzinie, z jakiego miejsca i na jakim urządzeniu chcemy dokonać płatności. Jeżeli czeka na nas opłata, to możemy ją rozliczyć kiedy tylko chcemy. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, ale też komfortowe – szczególnie dla osób, które nie czują się dobrze z tym, że nie przypilnowały terminu zwrotu i zalegają teraz z opłatami. Internetowe systemy płatności na szczęście nie oceniają, tylko bezpiecznie przyjmują nasze wpłaty. Czytelnik od razu dostaje potwierdzenie, że wpłata została zaksięgowana, a biblioteka ma te informacje na dedykowanych raportach. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga żadnych dodatkowych działań bibliotekarzy.

Opisane powyżej rozwiązania mogą działać w systemie równolegle w PROLIB i w INTEGRO, można też zdecydować się tylko na jeden z wariantów. Niezależnie od wybranego rozwiązania – biblioteka na pewno zyska na rozszerzeniu swojej oferty o płatności internetowe. Doświadczenia bibliotek pokazują, że wdrożenie płatności internetowych pozytywnie wpływa na ściągalność opłat. W tym przypadku pieniądze pobierane wirtualnie to rzeczywisty zastrzyk funduszy dla biblioteki, która może dzięki temu nieustannie poszerzać swoją ofertę.

System biblioteczny PROLIB zintegrowany jest ze wszystkimi najważniejszymi dostawcami płatności: PayU, Dotpay, Przelewy24 oraz Paybynet, którzy gwarantują bezpieczne rozliczanie opłat na najwyższym poziomie. Jest to z pewnością rozwiązanie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom użytkowników współczesnych bibliotek.

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie PROLIB? Kliknij TUTAJ!

 

[1] E-commerce w Polsce 2022 – statystyki, dostęp: https://widoczni.com/blog/e-commerce-w-polsce-statystyki/

[2] Blik króluje w e-commerce, dostęp: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Blik-kroluje-w-e-commerce-W-2022-r-wykonano-ponad-1-2-mld-transakcji-8487038.html