Braliśmy udział w Konferencji PHPers SUMMIT 2021

Po rocznej nieobecności powróciła największa w Polsce konferencja użytkowników PHP – PHPers SUMMIT 2021.
Uczestniczyło w niej kilku pracowników Sygnity Business Solutions.

Jeden z nich – Krzysztof Paszuk, po powrocie podzielił się z nami swoimi obserwacjami.

PHPers Summit 2021
2 października, Międzynarodowe Targi Poznańskie

W ramach wykładów otwartych doświadczeni programiści prezentowali własne praktyki, nowinki techniczne w zakresie języka PHP oraz metody pracy w organizacjach, w których na co dzień działają.

Konferencja była poprowadzona w 3 blokach, dlatego uczestnicy mogli wziąć udział w jednej z trzech równoległych prelekcji.

Najciekawszymi tematami były:

1. Dwanaście zasad budowania systemów o wysokiej dostępności

Systemy i aplikacje wysokodostępowe (high availability) są w dzisiejszych czasach jednymi z kluczowych rozwiązań infrastruktury w firmach.

W trakcie wykładu na ten temat postawione zostały dwa ważne pytania:

Jak nie utracić potencjalnych klientów z powodu tymczasowej niedostępności?
Czy zawsze warto jest utrzymywać potężną infrastrukturę?

Zagadnienia jakie zostały poruszone w tym bloku to: skalowania infrastruktury, monitoringu, redundancji oraz technologii, zapewniające wysokodostępość.

2. Zdrowa alternatywa dla mikroserwisów

W dzisiejszych czasach panuje moda na mikroserwisy. Należy tu postawić pytanie czy zawsze są one dobrym rozwiązaniem? Podczas prezentacji przedstawiona została alternatywa w postaci modularnego monolitu, która może dobrze się sprawdzić w małych i średnich projektach. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jakie są wady i zalety obu rozwiązań.

3. Software Composition Analysis w PHP

Im bardziej zaawansowane aplikacje są budowane, tym częściej wykorzystywane są zewnętrzne moduły i biblioteki. Popularne i sprawdzone „darmowe gotowce z neta”.

Jak utrzymać kontrolę i bezpieczeństwo aplikacji wykorzystując „zewnętrzny kod” i czy mamy pewność, że jego wykorzystanie jest w pełni legalne?

Programiści z doświadczeniem udowodnili, że wcale nie jest tak różowo i przedstawili jak „z głową” wybierają zewnętrzne moduły do własnych projektów.

Strona konferencji: https://summit.phpers.pl/pl/

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.facebook.com/PHPersPL