Usługi elektroniczne w bibliotekach publicznych… i nie tylko

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stanu bibliotek publicznych w 2019 r. Wynika z niego, że biblioteki publiczne poszerzają swoją ofertę o usługi świadczone za pomocą nowych technologii. Katalogi on-line udostępniało 5 665 bibliotek (o 4,9% więcej w porównaniu z 2018 r.). Dostęp do książek i czasopism elektronicznych, baz danych i innych zbiorów elektronicznych) umożliwiało 2 011 bibliotek. Biblioteki publiczne posiadają strony internetowe, na których m.in. udostępniają zdigitalizowane treści, e-booki lub linki do materiałów innych bibliotek czy serwisów sieciowych. Więcej…

W trend digitalizacji bibliotek publicznych doskonale wpisuje się Multiwyszukiwarka PROLIB INTEGRO. Jest to część systemu bibliotecznego PROLIB, która pozwala na równoczesne przeszukiwanie katalogu bibliotecznego oraz różnych baz danych. Centralny Indeks zawiera w standardzie dostępnym dla bibliotek takie serwisy, jak IBUKLibra, Legimi, Wolne Lektury, ebookpoint BIBLIO, EMIS. Ostatnio listę wzbogaciły bazy Arianta oraz Academica. Oferujemy również możliwość integracji z bibliotekami cyfrowymi oraz repozytoriami lokalnymi

Atutem PROLIB INTEGRO jest możliwość wzbogacania o różne e-usługi dla czytelników tj. rezerwacja sal i stanowisk komputerowych, tak przydatna w dobie pandemii, a także rejestracja za pomocą profilu e-PUAP, płatności online, zamawianie skanów i ksero, dostawa książek do domu i wiele innych.
Te udogodnienia spowodowały, że Multiwyszukiwarka PROLIB INTEGRO została nominowana do udziału w konkursie Dobry Wzór 2020. Jest to znaczący wyróżnik produktu na rynku usług bibliotecznych.

W dobie pandemii COVID-19 szczególnie użyteczną funkcjonalnością jest możliwość rezerwacji przestrzeni roboczych w bibliotekach, wprowadzona pod nazwą BOOKingPLACE. Ten moduł okazał się bardzo interesujący nie tylko dla bibliotek, ale również dla firm, którym umożliwia zarządzanie rezerwacjami sal konferencyjnych, stanowisk pracy, ale też miejsc parkingowych czy rezerwacją czasu spotkań z Doradcą biznesowym.